Sort by

William has logged 178 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Missouri Breaks

The Missouri Breaks

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry