Hannes has logged 111 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Comeback Trail

The Comeback Trail

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Death Academy

Death Academy

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★
Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
1900

1900

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Went the Day Well?

Went the Day Well?

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Dot

Red Dot

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry