• The Favourite

    The Favourite

    ★★★½

    very absurd lesbian royal fever dream film (watched it with my mom)

  • Seven Samurai

    Seven Samurai

    ★★★★★

    For a three and a half hour long runtime, this movie feels like two hours! It has such a simple premise, yet its so brilliantly executed with its masterful direction by the one and only, Akira Kurosawa. I'm really tempted to watch his other works, as he's considered to be by many as one of the most influential filmmakers in cinema history. I highly recommend this movie and don't feel intimidated by its length. Absolutely incredible. I'll definitely be looking forward to his filmography.

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

    When a statutory rapist is a likable character, only Jack Nicholson can pull that off with his incredibly charismatic and energy-fueled performance.

    The film reminded me a lot of my previous school (there were students who had mental problems, others were deaf), so it brought me some memories. The Baseball Game scene is truly one of the most joyful scenes ever. Louise Fletcher's performance as a lawfully evil nurse, was absolutely phenomenal and she deserved that Oscar! The acting in general in this movie is fantastic!

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★½

    meh.

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★★

    Most intellectually satisfying movie in history.

  • Ladybirds' Christmas

    Ladybirds' Christmas

    ★★★★

    This movie possesses a strange liminal space vibe, its extremely atmospheric. The characters are all very unique and the pacing is perfect. Its a movie that holds a very special place in my heart.

    Honestly, the movie is better than most Estonian films.

    You can view the movie here: https://youtu.be/FhIEosDPGxY

  • Curious George
  • The Nightmare Before Christmas

    The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

    Absolutely loved it! So much artistic effort was put into this, its very inspiring! Its embarrassing that I watched this for the first time ever... Sally and Jack are a cute couple.

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★★

    Robert De Niro was quite handsome as young Vito Corleone, no homo.


    Besides that, I thought this film was a big expansion of the first Godfather film. I liked the locations of the Las Vegas casinos, Miami, Cuba, Sicily and the late 1910s New York City. The story of Michael Corleone is very tragic yet fascinating. All of the aspects of filmmaking is well handled and I'm looking forward to watch the third part (which I heard it sucked, but my friend said some cut is an improvement).

  • Alien

    Alien

    ★★★★

    (my first time watching lol)

    An incredibly immersive lovecraftian space horror film that holds up 40 years later. The production design and the sound effects really make the entire experience a worth while.

    I love how there's a sense of a bigger world out there, while at the same time it feels small. So much effort put into the film and I'll soon definitely watch it again. Highly recommend it.

    The cat was quite epic.

  • Superbad

    Superbad

    ★★★

    McLovin and the buddy cops were fucking epic.

    Overall, the movie was fine.

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★

    A well made Coen brothers film. Javier Bardem's performance is excellent, playing as a psychopathic phantom hitman. The coin toss scene remains as one of the best scenes in cinema history. Tommy Lee Jones was also quite epic.

    What time do you go to bed?