HandsomeLad has written 15 reviews for films during 2021.

  • Five Easy Pieces

    Five Easy Pieces

    "If a person has no love for himself, no respect for himself, no love of his friends, family, work, something... how can he ask for love in return?"

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★★★★

    This is where the found footage genre begins and ends.

  • Wake in Fright

    Wake in Fright

    ★★★★★

    Everybody gangsta in Australia until someone says "wanna have a drink, mate?

  • Cléo from 5 to 7

    Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

    Ultimate 1960s French vibe film. Haven't seen some kino in a while, so this was my breath of fresh air experience. Saw it in a theater 2k restoration version. I enjoyed this as a time capsule film and I'm excited to explore the rest of Varda's filmography. Very exotic, poetic and beautiful.

  • All the Bright Places

    All the Bright Places

    ★★½

    very predictable ending, weird dialogue, too many scenes where they recite quotes from people, the same score was used multiple times. I guess the acting is good.

    meh

  • A Man Escaped

    A Man Escaped

    ★★★★★

    As soon as the clock turned 4 AM in the film at the climactic sequence, it was 4 AM for me irl, so I was extremely immersed at that point.

    Anyways, I loved every second of this masterpiece. It was very tight, suspenseful and very minimalistic (in the best way possible). Although the title already spoils the film, I found myself to be on the edge of my seat, fearing for that man's life. The sound was used really well in this.

    5/5

  • Memento

    Memento

    ★★★★

    Nolan's incredibly structured narrative is what makes this film really stand out. The way the film's story is structured really immerses you into the mind of the main protagonist, who suffers from anterograde amnesia and tries to figure out who raped and killed his wife. The colored scenes go reverse, while B&W sequences are in chronological order. The twist at the end really makes this film a worth watch.


    Its definitely one of his most rewarding films, once when you…

  • Akira

    Akira

    ★★★

    A visual and audio marvel, which unfortunately is overshadowed by the convoluted plot and uninteresting characters.

  • Talk Radio

    Talk Radio

    ★★★★½

    Man, such an energy fueled film, packed with incredible writing and the phenomenal performance from Eric Bogosian. I highly recommend it, it never bored me once. I think its very obvious where the Safdies got their influence from.

  • G-Force

    G-Force

    ½

    I remember watching this at my cousin's place, when they lived in a very tight apartment with a Dalmatian dog. I was like 6 years old and I vomited, so I was like taken to bed.

  • The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★½

    This video essay rlly guud that covers a lot of stuff about this masterpiece:
    https://www.youtube.com/watch?v=6YOJ5c8UASA

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★½

    very absurd lesbian royal fever dream film (watched it with my mom)