HandsomeLad has written 13 reviews for films during 2020.

  • Curious George

    Curious George

    Monke

  • The Nightmare Before Christmas

    The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

    Absolutely loved it! So much artistic effort was put into this, its very inspiring! Its embarrassing that I watched this for the first time ever... Sally and Jack are a cute couple.

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★★

    Robert De Niro was quite handsome as young Vito Corleone, no homo.


    Besides that, I thought this film was a big expansion of the first Godfather film. I liked the locations of the Las Vegas casinos, Miami, Cuba, Sicily and the late 1910s New York City. The story of Michael Corleone is very tragic yet fascinating. All of the aspects of filmmaking is well handled and I'm looking forward to watch the third part (which I heard it sucked, but my friend said some cut is an improvement).

  • Alien

    Alien

    ★★★★

    (my first time watching lol)

    An incredibly immersive lovecraftian space horror film that holds up 40 years later. The production design and the sound effects really make the entire experience a worth while.

    I love how there's a sense of a bigger world out there, while at the same time it feels small. So much effort put into the film and I'll soon definitely watch it again. Highly recommend it.

    The cat was quite epic.

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★

    A well made Coen brothers film. Javier Bardem's performance is excellent, playing as a psychopathic phantom hitman. The coin toss scene remains as one of the best scenes in cinema history. Tommy Lee Jones was also quite epic.

    What time do you go to bed?

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    Although I liked Good Time more, this movie is still very thrilling and entertaining, and I know some people may not like that movie (my sister included). Adam Sandler disappears into the role of Howard Ratner, but still maintains his witty vibe, which isn't too distracting. The Safdies managed to capture the chaotic world of the Diamond District, blending in non-actors to make the whole experience much more immersive and authentic. The music composed by the talented Daniel Lopatin plays…

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★

    I watched it with high hopes, but there just wasn't something for me, apart from the awesome cinematography, sound design and music. The movie was bloated with unnecessary subplots, that should've been cut from the film.

    Maybe I'll enjoy the original more?

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    For a 3 1/2 hour long movie, this went very fast lol. I think this movie perfectly portrays how fast time goes by and we can't control it in any way.

    As for my complaints, some de-aging effects didn't look that good, but I ignored most of it, cause I was very invested in the story and the characters. The ending was amazing.

    I heard you paint houses

  • Cat City

    Cat City

    ★★★★★

    OG's remember this cinematic masterpiece

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    Daniel Day-Lewis delivers the most incredible performance of his entire career!

    Paul Thomas Anderson's There Will Be Blood keeps audiences hooked with tension, powerful performances and masterful directing, from the first frame of the film, til the roll of the end credits. It is certainly one of the finest films of 2000s.

  • Victoria & Abdul

    Victoria & Abdul

    ★★★

    Victoria & Abdul is a pretty cute movie.

    The films follows a historical narrative biography of British Empress Victoria and her unique relationship bond with her Indian servant Abdul Karim. Unfortunately, the aristocracy doesn't approve this and they try to get rid of the Indian servant, as it was seen as very unroyal and off-character from the Queen.

    Now what did I think about the movie?
    I thought the movie was okay. It isn't terrible or mediocre really. I really loved…

  • Grave Encounters

    Grave Encounters

    ★★★

    A very solid found footage horror movie. I really liked the whole atmosphere with the haunted abandoned insane asylum and how slowly everything escalates into madness. The found footage genre completely fits for the concept very well. The performances from actors are actually pretty decent.

    Unfortunately, I didn't really like the ending, as it got pretty cheesy. There were some moments, that were unintentionally funny, instead of scary. The special effects in the film don't really hold up either and…