hande has logged 139 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Story of Diana

The Story of Diana

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
Splinter

Splinter

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★
Edit this entry  
23
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★½
Edit this entry  
22
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Edit this entry  
22
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★
Edit this entry  
22
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★
Edit this entry  
21
Ratsasan

Ratsasan

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★½
Edit this entry  
20
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Edit this entry  
19
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Father and My Son

My Father and My Son

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★½
Edit this entry  
18
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★½
Edit this entry  
17
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★
Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★
Edit this entry  
15
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
15
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Edit this entry