Sort by

Hampus Wersén has logged 48 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robin and the 7 Hoods

Robin and the 7 Hoods

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry