Sort by

Jannes has logged 103 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Braindead

Braindead

1992
×
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry