Sort by

Wesley has logged 45 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cooties

Cooties

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Judex

Judex

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Faustus

Doctor Faustus

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Producers

The Producers

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry