Sort by

hamfruitcake has logged 452 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crown for Christmas

Crown for Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elena and Her Men

Elena and Her Men

1956
×
★★
Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Made in Dagenham

Made in Dagenham

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birdsong

Birdsong

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Could Never Be Your Woman

I Could Never Be Your Woman

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Date with Love

Date with Love

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monty Python's The Meaning of Life

Monty Python's The Meaning of Life

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
Edit this entry  
28
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry