• Being the Ricardos

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Landscapers

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★½

  • Tear Along the Dotted Line

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★½

  • Encanto

  • The Harder They Fall

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Squid Game

  • The Last Duel

    ★★★★½

  • The Guilty

    ½

  • The Lost Daughter

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Hand of God

    ★★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Belfast

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Escape from Mogadishu

    ★★★½

  • Lamb

    ★★★

  • Titane

    ★★★½

  • Bergman Island

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • Benedetta

    ★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Hitman's Wife's Bodyguard

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Friends: The Reunion

  • Cruella

    ★★½

  • The Place

  • The Woman in the Window

    ★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★½

  • Nobody

    ★★★

  • I'm Your Man

    ★★★

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

    ★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★½

  • The Mauritanian

    ★★★★

  • Passing

  • The Tambour of Retribution

    ★★★

  • CODA

    ★★★★

  • Flee

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

  • The Little Things

    ★★★½

  • The White Tiger

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

  • The Croods: A New Age

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Riders of Justice

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

  • Mank

    ★★★½

  • The Undoing

    ★★★

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

  • Soul

    ★★★★

  • The Wolf of Snow Hollow

    ★★★

  • Run

    ★★½

  • Extra Footage

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • The Third Day

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Disciple

    ★★★★

  • The Human Voice

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • An American Pickle

    ★★

  • Who are you?

  • The Book of Sun

  • Jack Whitehall: I'm Only Joking

    ★★★★

  • The Silencing