Sort by

Fran has logged 49 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Song of the Scarlet Flower

Song of the Scarlet Flower

1919
×
★★★★
Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pears

Pears

2020
×
Edit this entry  
28
Worlds

Worlds

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Passing Fancy

Passing Fancy

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantômas

Fantômas

1913
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★½
Edit this entry  
25
Ki or Breathing

Ki or Breathing

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Tokyo Chorus

Tokyo Chorus

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mender of Nets

The Mender of Nets

1912
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
21
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
RR

RR

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saw III

Saw III

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Apollo

Apollo

2003
×
Edit this entry  
12
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
10
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★
Edit this entry  
09
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
06
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Marriage Circle

The Marriage Circle

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
05
11 x 14

11 x 14

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
04
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
03
At Sea

At Sea

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★★
Edit this entry