Sort by

Fran has logged 366 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★★
Edit this entry  
30
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Starfish

The Starfish

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Starfish

The Starfish

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Age of Swordfish

The Age of Swordfish

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
26
I'll Remember You as You Were, Not as What You'll Become

I'll Remember You as You Were, Not as What You'll Become

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Life Without Principle

Life Without Principle

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Man on the Tracks

Man on the Tracks

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
Two Men and a Wardrobe

Two Men and a Wardrobe

1958
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Victoria

Victoria

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Miami Vice: Brother's Keeper

Miami Vice: Brother's Keeper

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
12
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
11
My house walk-through

My house walk-through

2016
×
★★
Edit this entry  
10
West of Zanzibar

West of Zanzibar

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Baker's Wife

The Baker's Wife

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dough and Dynamite

Dough and Dynamite

1914
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Black Imp

The Black Imp

1905
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Venice, Feeding the Pigeons in St. Mark's Square

Venice, Feeding the Pigeons in St. Mark's Square

1898
×
Edit this entry  
02
Junior Bonner

Junior Bonner

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Close Range

Close Range

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kickboxer 2: The Road Back

Kickboxer 2: The Road Back

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Viola

Viola

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sholay

Sholay

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Last Hurrah for Chivalry

Last Hurrah for Chivalry

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
American Samurai

American Samurai

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry