Haiku has logged 359 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Watership Down

Watership Down

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ryan's Babe

Ryan's Babe

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ballet Now

Ballet Now

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
E

E

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry