Sort by

chloe has logged 132 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
Read prior review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
20
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
Read the review Edit this entry  
19
The Linguini Incident

The Linguini Incident

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Mighty Heart

A Mighty Heart

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Salt

Salt

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Am Jane Doe

I Am Jane Doe

2017
×
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carmen: A Hip Hopera

Carmen: A Hip Hopera

2001
×
Read the review Edit this entry  
05
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beyoncé: Baby and Beyond

Beyoncé: Baby and Beyond

2013
×
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Butterfly Circus

The Butterfly Circus

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Twixt Cup and Lip

Twixt Cup and Lip

2016
×
Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry