Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Benedetta

Benedetta

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
09
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
27
The Courageous Heart of Irena Sendler

The Courageous Heart of Irena Sendler

2009
×
Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Atabai

Atabai

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Fear

Fear

2020
×
★★
Edit this entry  
25
15 Hours

15 Hours

2021
×
★★
Edit this entry  
24
The Kicksled Choir

The Kicksled Choir

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Small Body

Small Body

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
I Am Here

I Am Here

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
11
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry