Sort by

gxenick has logged 248 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To Save a Life

To Save a Life

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gingerbread Miracle

Gingerbread Miracle

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry