Sort by

Marco has logged 204 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dangerous Play

Dangerous Play

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Used to Be Famous

I Used to Be Famous

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bilardo, the Soccer Doctor

Bilardo, the Soccer Doctor

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Falcon Lake

Falcon Lake

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Mule Pack Train

The Mule Pack Train

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Viking

Viking

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Be Eternal: Champions of America

Be Eternal: Champions of America

2022
×
Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Impossible Things

Impossible Things

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Wolves

The Wolves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blonde

Blonde

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Superman: Red Son

Superman: Red Son

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★½
Edit this entry  
12
Little Manhattan

Little Manhattan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Figo Affair: The Transfer That Changed Football

The Figo Affair: The Transfer That Changed Football

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
To Chiara

To Chiara

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Edit this entry  
02
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Superman II: The Richard Donner Cut

Superman II: The Richard Donner Cut

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry