Sort by

Guy has logged 183 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Collective

Collective

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
22
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
19
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★½
Edit this entry  
15
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Big

Big

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★½
Edit this entry  
08
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★½
Edit this entry  
05
Trust

Trust

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★½
Edit this entry  
13
Sallah

Sallah

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★½
Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
07
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★★
Edit this entry  
06
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
Read the review Edit this entry