• Top Gun: Maverick

    ★★★½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

  • The Northman

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★

  • Being the Ricardos

    ★★

  • Don't Look Up

    ★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • House of Gucci

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • The Rescue

    ★★★★

  • The Harder They Fall

    ★½

  • No Time to Die

    ★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★½

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Attica

    ★★★

  • 7 Prisoners

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Procession

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Belfast

    ★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • The Hand of God

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • King Richard

    ★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Pig

    ★★

  • Red Rocket

    ★★★★

  • A Hero

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★

  • Drive My Car

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Annette

    ★★½

  • Luca

    ★★★

  • Ascension

    ★★★½

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • Cruella

    ★★½

  • The Woman in the Window

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Moxie

    ★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★½

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    ★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

  • Chaos Walking

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Mass

    ★★★★½

  • Passing

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Flee

    ★★★★½

  • CODA

    ★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • The White Tiger

    ★★★★

  • News of the World

    ★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • The Midnight Sky

    ★½

  • The Prom

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★½