josef has logged 115 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
06
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gridlock'd

Gridlock'd

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
Edit this entry  
26
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
Read prior review Edit this entry  
18
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Legend

Legend

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
Edit this entry  
05
Carry On Cabby

Carry On Cabby

1963
×
Edit this entry  
04
Legend

Legend

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Legend

Legend

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scum

Scum

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Liability

The Liability

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Franz Kafka's 'The Trial'

Franz Kafka's 'The Trial'

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coppers

Coppers

1988
×
★★½
Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

2000
×
Read prior review Edit this entry  
14
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

2000
×
Read prior review Edit this entry  
13
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

2000
×
Read prior review Edit this entry  
12
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Edit this entry  
09
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
½
Read the review Edit this entry