• Pieces of a Woman

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★

  • Countdown

    ★½

  • The Legacy of the Bones

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Platform

    ★½

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ½

  • Redemption

    ★★★

  • Anima

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Triple Frontier

    ★★

  • Nefta Football Club

    ★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Memoir of a Murderer

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★½

  • The Mansion

    ★★

  • Small Crimes

    ★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • The Autopsy of Jane Doe

    ★★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★

  • Arrival

    ★★½

  • The Handmaiden

    ½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • The Big Short

    ★★★½

  • The Intern

    ★★★½

  • Paranormal Activity: The Ghost Dimension

  • Momentum

  • Annabelle

    ★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★★

  • The Double

    ★★★

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★

  • The Master

    ★★★

  • The Double

    ★★½

  • The Turin Horse

    ★★★★★

  • The King's Speech

    ★★★★

  • Incendies

    ★★★

  • Inception

  • Shutter Island

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Radiohead: In Rainbows – From the Basement

    ★★★★★

  • Summer Hours

    ½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • The Girl Who Leapt Through Time

    ★★★

  • Volver

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • Before Sunset

    ★★★½

  • The Machinist

    ★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★