Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sweat

Sweat

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nocturnal

Nocturnal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry