Sort by

LordGunnarTheDude😉 has logged 297 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

2021
×
Edit this entry  
03
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
8 Seconds

8 Seconds

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being James Bond

Being James Bond

2021
×
Read the review Edit this entry