• Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★

    i don’t think i can explain my feelings right now. it was brutal. messed me up.

  • Shame

    Shame

    ★★★★½

    i’m just thinking how tf michael fassbender’s performance in shame isn’t considered one of the greatest of 21st century. 
    and about the movie, i loved how real it felt. i think  the reason of that is mcqueen’s directing and the amazing performances by fassbender and mulligan. you can tell that this movie is a product of a real hard work.

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★★

    “ you know you’re a real humanitarian.”
    “ i don’t think he’s human.”

  • Onibaba

    Onibaba

    ★★★★½

    i’m definitely gonna have nightmares about this

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★★★★

    my second haneke film and he is becoming one of my favorite directors. this was perfect.

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★

    malcolm&marie was fun to watch. i loved the cinematography. acting was really good. especially watching john david washington was really entertaining. and the music choice was 10/10. but i found the plot too weak. dialogues felt exaggerated for the plot. and i couldn’t make any emotional connection with the characters. so it was worth to watch but i don’t think i‘ll want to watch it again.

  • Coherence

    Coherence

    ★★★★

    one of my favorite things about cinema is movies like this. small budget brings out people’s potentials and when they use it right they make brilliant movies like coherence.

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★½

    i don’t know how they did it but they turned such a fragile situation into a soulless, pointless movie. it looked very amateur overall. the score was absolutely terrible and didn’t fit the movie. but at least ellen burstyn was there to make it watchable. other than that i can say that  this was very disappointing.

  • Johnny Got His Gun

    Johnny Got His Gun

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this is the scariest and saddest movie i’ve ever watched. i read the novel couple months ago and it destroyed me like the movie. even just thinking about it gives me chills. 
    “-What is democracy?
    -It’s got something to do with young men killing each other.
    -When it comes my turn, will you want me to go?
    -For democracy any man would give his only begotten son.”

     “If I had arms I would kill myself. If I had legs I could run away. If I had a voice I could talk and keep company to myself.”

    “Dulce et decorum est pro patria mori”

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “Mein Führer..! I can walk! ”
    FUCKING BRILLIANT

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    it’s obvious that suspiria is way ahead of its time. while it kept me on the edge of my seat it was visually pleasing at the same time. the colors were hypnotizing. and the soundtrack is one of the creepiest soundtracks of all time. it made the movie 10 times better.

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    okay. this was beautiful, tender, sweet and heartbreaking. i seriously can’t find any flaws. acting, cinematography, the story, soundtrack... 
    oh and i wanna go to italy now.