• The Devil's Advocate

    ★★★½

  • Gattaca

  • The Game

  • Event Horizon

  • Contact

    ★★★★

  • My Best Friend's Wedding

  • The English Patient

  • The Nutty Professor

  • Independence Day

  • Stealing Beauty

  • Fargo

  • Trainspotting

  • Beautiful Girls

  • Jumanji

  • Toy Story

  • Leaving Las Vegas

  • Se7en

    ★★★★★

  • Pocahontas

  • The Bridges of Madison County

    ★★★

  • The Usual Suspects

  • Before Sunrise

    ★★★½

  • Interview with the Vampire

  • Léon: The Professional

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • The Lion King

  • Fanfan

  • Dracula

  • Basic Instinct

  • Return to the Blue Lagoon

  • Point Break

  • Terminator 2: Judgment Day

  • Dying Young

  • Thelma & Louise

  • The Silence of the Lambs

  • Edward Scissorhands

  • GoodFellas

  • Back to the Future Part III

    ★★★½

  • Pretty Woman

  • Back to the Future Part II

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★

  • The Princess Bride

  • Dirty Dancing

    ★★½

  • Full Metal Jacket

  • The Fly

  • Out of Africa

  • A Room with a View

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Birdy

  • The Terminator

  • Nineteen Eighty-Four

  • Şabaniye

  • Sixteen Candles

  • Return of the Jedi

  • The Thing

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★

  • Top Scorer

  • The Blue Lagoon

  • The Empire Strikes Back

  • The Chaos Class Is Fretting Over

  • Bekçiler Kralı

  • Coming Home

    ★★★

  • Star Wars

  • The Chaos Class Is Waking Up

  • Taxi Driver

  • Ah Nerede