Sort by

guinevere has logged 178 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scotland, PA

Scotland, PA

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Antlers

Antlers

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
City of Angels

City of Angels

1998
×
Read the review Edit this entry  
04
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
Read the review Edit this entry  
31
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Yellow Wallpaper

The Yellow Wallpaper

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Macbeth

Macbeth

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Beowulf & Grendel

Beowulf & Grendel

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Guns Germs & Steel

Guns Germs & Steel

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Atonement

Atonement

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Anonymous

Anonymous

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry