Sort by

Gui Cortês has logged 328 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Just Short of Perfect

Just Short of Perfect

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Detetive Madeinusa

Detetive Madeinusa

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tigrão

The Tigrão

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Jolt

Jolt

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
HORROR-20: SLASHERS

HORROR-20: SLASHERS

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Antlers

Antlers

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Peçanha Contra o Animal

Peçanha Contra o Animal

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sitter

The Sitter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Love You, Beth Cooper

I Love You, Beth Cooper

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Confessions of an Invisible Girl

Confessions of an Invisible Girl

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry