Sort by

Ale has logged 137 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
21

21

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zack: Enfrentamiento Mortal

Zack: Enfrentamiento Mortal

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Hero Academia: World Heroes' Mission

My Hero Academia: World Heroes' Mission

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry