• WandaVision

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • A Good Woman Is Hard to Find

    ★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Bird Box

  • A Star Is Born

    ★★½

  • Roma

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Okja

    ★½

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ½

  • The Big Short

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★½

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • It Follows

    ★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • Her

    ★★½

  • The World's End

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★

  • Inception

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★½

  • Spider-Man 2

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★½