Sort by

Grooveman has logged 411 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Gunman

The Gunman

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Beavis and Butt-Head Do the Universe

Beavis and Butt-Head Do the Universe

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Money Train

Money Train

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
F9

F9

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★½
Edit this entry  
28
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fatman

Fatman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Derailed

Derailed

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Wolf

Wolf

1994
×
★★★½
Edit this entry