Grooveman has logged 37 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Office Space

Office Space

1999
×
★½
Edit this entry  
27
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marked for Death

Marked for Death

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taken

Taken

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mindless

Mindless

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry