Sort by

grogan has logged 204 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Do Birds Still Sing in the Rain

Do Birds Still Sing in the Rain

×
½
Read the review Edit this entry  
29
Hourglass

Hourglass

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chicken Fingers

Chicken Fingers

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Chess: A Simple Game

Chess: A Simple Game

×
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Polaroid

Polaroid

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bigger Stronger Faster*

Bigger Stronger Faster*

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Avatar Spirits

Avatar Spirits

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Avatar Spirits

Avatar Spirits

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Berserk

Berserk

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atman

Atman

1975
×
Read the review Edit this entry  
06
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry