• Songbird

    ½

  • The Call

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Earwig and the Witch

  • I'm Your Woman

    ★★★★

  • Run

    ★★★★

  • Black Box

    ★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • An American Pickle

  • Host

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★

  • Behind You

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★★

  • Brahms: The Boy II

  • Emma.

    ★★★★

  • The Call of the Wild

  • McMillion$

    ★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★

  • Shirley

    ★★★½

  • Sonic the Hedgehog

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Uncle Frank

    ★★

  • His House

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Queen & Slim

    ★★★★

  • The Mandela Effect

  • Blood Vessel

    ★★½

  • Mister America

    ★★★

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The King

    ★★★★½

  • Joker

  • First Cow

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★

  • The Wretched

  • Crawl

    ★½

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far from Home

    ★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Portrait of a Lady on Fire

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • The Room

    ★½

  • Us

    ★★★½

  • I See You

    ★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★½

  • Long Shot

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★½

  • We Summon the Darkness

    ★★

  • Alita: Battle Angel

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • Monos

    ★★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★½

  • The Lodge

    ★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★