Sort by

anya jane has logged 337 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cold War

Cold War

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read prior review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read prior review Edit this entry  
29
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grass

Grass

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
Edit this entry  
25
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Edit this entry  
20
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
Edit this entry  
10
Hamlet

Hamlet

1996
×
Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reviving Ophelia

Reviving Ophelia

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Faces Places

Faces Places

2017
×
Read prior review Edit this entry  
02
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
01
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
Edit this entry  
30
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Trolls

Trolls

2016
×
Edit this entry  
23
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Creed II

Creed II

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
On the Occasion of Remembering the Turning Gate

On the Occasion of Remembering the Turning Gate

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Cam

Cam

2018
×
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
12
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
Edit this entry  
10
Wildlife

Wildlife

2018
×
Edit this entry  
10
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
Edit this entry  
06
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry