Gregory has logged 117 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moving

Moving

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spies Like Us

Spies Like Us

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Grandma's Boy

Grandma's Boy

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spy

Spy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
28
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Am Chris Farley

I Am Chris Farley

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rock-afire Explosion

The Rock-afire Explosion

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Heat

The Heat

2013
×
★★
Read the review Edit this entry