Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hell in the Pacific

Hell in the Pacific

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Force 10 From Navarone

Force 10 From Navarone

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Next Stop, Greenwich Village

Next Stop, Greenwich Village

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Across the Pacific

Across the Pacific

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killer Elite

The Killer Elite

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hour of the Gun

Hour of the Gun

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stranger on the Run

Stranger on the Run

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Walking the Edge

Walking the Edge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dudes

Dudes

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
Edit this entry  
25
One Crazy Summer

One Crazy Summer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knock on Any Door

Knock on Any Door

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Croupier

Croupier

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Incredible Shrinking Woman

The Incredible Shrinking Woman

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oklahoma Crude

Oklahoma Crude

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Val

Val

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho IV – The Beginning

Psycho IV – The Beginning

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Chase

The Chase

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stripes

Stripes

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Saving Silverman

Saving Silverman

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
Read the review Edit this entry  
06
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Who'll Stop the Rain

Who'll Stop the Rain

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Twins

Twins

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry