Sort by

jem 🧸 has logged 241 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Edit this entry  
30
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
Edit this entry  
27
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
World War Z

World War Z

2013
×
★½
Edit this entry  
12
Munich

Munich

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sequin in a Blue Room

Sequin in a Blue Room

2019
×
★½
Edit this entry  
02
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Edit this entry  
01
Jobs

Jobs

2013
×
★
Edit this entry  
01
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★½
Edit this entry  
12
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry