Sort by

Greg has logged 389 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sobibor, October 14, 1943, 4 p.m.

Sobibor, October 14, 1943, 4 p.m.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Visitor from the Living

A Visitor from the Living

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brian and the Boz

Brian and the Boz

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Last of the Unjust

The Last of the Unjust

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Iguana

Iguana

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hickey & Boggs

Hickey & Boggs

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Detention

Detention

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lenny

Lenny

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Once Upon a Time: Sergio Leone

Once Upon a Time: Sergio Leone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Three Stooges

The Three Stooges

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Paper

The Paper

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goon

Goon

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry