Sort by

GreenReviews has logged 45 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry