Sort by

g! has logged 147 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lincoln

Lincoln

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jaws

Jaws

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry