Sort by

Grayson has logged 1,188 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Edit this entry  
30
Maiden

Maiden

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
PNYC: Portishead - Roseland New York

PNYC: Portishead - Roseland New York

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★½
Edit this entry  
28
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Edit this entry  
25
Angst

Angst

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Elena

Elena

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Limitless

Limitless

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
23
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
22
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Once More

Once More

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★½
Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hancock

Hancock

2008
×
★★½
Edit this entry  
20
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★
Edit this entry  
19
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Edit this entry