Sort by

Gray has logged 535 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
Edit this entry  
29
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
Edit this entry  
28
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
Edit this entry  
28
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
Edit this entry  
27
Track of the Cat

Track of the Cat

1954
×
Edit this entry  
27
The Far Country

The Far Country

1954
×
Edit this entry  
26
The Wild North

The Wild North

1952
×
Edit this entry  
26
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
Edit this entry  
26
The Whale

The Whale

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
The Secret of Convict Lake

The Secret of Convict Lake

1951
×
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prep & Landing: Naughty vs. Nice

Prep & Landing: Naughty vs. Nice

2011
×
Edit this entry  
25
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Logan

Logan

2017
×
Edit this entry  
20
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
Edit this entry  
18
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
This Sporting Life

This Sporting Life

1963
×
Read the review Edit this entry  
16
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
Edit this entry  
15
Brazil

Brazil

1985
×
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Freedom Fields

Freedom Fields

2018
×
Edit this entry  
14
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
Edit this entry  
14
Mirage

Mirage

2014
×
Edit this entry  
13
The Second Game

The Second Game

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Offside

Offside

2006
×
Edit this entry  
12
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cup

The Cup

1999
×
Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
Edit this entry  
08
Forza Bastia

Forza Bastia

1978
×
Read the review Edit this entry  
08
The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

1972
×
Edit this entry  
08
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Causeway

Causeway

2022
×
Edit this entry  
08
Descendant

Descendant

2022
×
Edit this entry  
07
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
Edit this entry  
07
Elvis - Aloha from Hawaii

Elvis - Aloha from Hawaii

1973
×
Read the review Edit this entry  
06
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
X

X

2022
×
Read the review Edit this entry