Grant has logged 48 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Cheated Himself

The Man Who Cheated Himself

1950
×
Read the review Edit this entry  
21
Tora-san's Bluebird Fantasy

Tora-san's Bluebird Fantasy

1986
×
Read the review Edit this entry  
20
The Body

The Body

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Blossoming Cherry Trees

Under the Blossoming Cherry Trees

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Woman in Black

The Woman in Black

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girl Boss: Crazy Ball Game

Girl Boss: Crazy Ball Game

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Teke Teke

Teke Teke

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of Alain Emery: The Child Who Did Not Know How to Smile

Portrait of Alain Emery: The Child Who Did Not Know How to Smile

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kakegurui The Movie

Kakegurui The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Witches

The Witches

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'll Cry Tomorrow

I'll Cry Tomorrow

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Touching the Skin of Eeriness

Touching the Skin of Eeriness

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Have a Date with Spring

I Have a Date with Spring

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Deadly Bees

The Deadly Bees

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tremble All You Want

Tremble All You Want

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Performance

Performance

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Run

Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
My Little Brother

My Little Brother

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Woman on the Beach

The Woman on the Beach

1947
×
Read the review Edit this entry  
10
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Picnic

Picnic

1996
×
Read the review Edit this entry  
09
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pistol Opera

Pistol Opera

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tomie: Forbidden Fruit

Tomie: Forbidden Fruit

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Place in the World

A Place in the World

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rent-A-Pal

Rent-A-Pal

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Comeback

The Comeback

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cops vs. Thugs

Cops vs. Thugs

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
Read the review Edit this entry  
02
Italy Possessed: A Brief History of Exorcist Rip-Offs

Italy Possessed: A Brief History of Exorcist Rip-Offs

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Clouzot Scandal

The Clouzot Scandal

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Humphreys and His Inheritance

Mr. Humphreys and His Inheritance

1976
×
Read the review Edit this entry  
01
She-Devils on Wheels

She-Devils on Wheels

1968
×
Read the review Edit this entry  
01
My Foolish Heart

My Foolish Heart

1949
×
Read the review Edit this entry