• Sisu

    Sisu

    ★★★

    Fun even if it could've been more.

  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★★

    Terrific

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    ★★★½

    I laughed way more at this than I ever thought I would or probably should've.

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★★

    Might be a controversial statement but this is my favourite in the series. Loved every second of it and I can’t wait to watch it again. If they can maintain this quality, I really hope they never stop making these.

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★

    Both Black Panther films are better than 90% of all other Marvel films. I can only imagine how hard this must've been to make for the cast and crew but they all came together and created something beautiful and epic in equal measure. I'll be surprised if Angela Bassett doesn't win the supporting actress Oscar. Might've liked this even more than the first.

  • White Noise

    White Noise

    ★★

    It's a no from me. Adam Driver's great at least.

  • The Whale

    The Whale

    ★★★★½

    Brendan Fraser's winning that Oscar.

  • Bones and All

    Bones and All

    ★★★½

    A little too slow at points but overall a very solid and unique film. Mark Rylance should honestly win something for his performance in this.

  • Smile

    Smile

    ★★★½

    Good year for horror movies.

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★★

    Best horror movie of the year.

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★★

    Pretty good movie that keeps you guessing but the ending ruins it and leaves too many things unanswered. Performances are all great.

  • Halloween Ends

    Halloween Ends

    ★★★½

    The worst of the new trilogy but the ending really brings it home. It doesn't always work but I do like that they attempted to take this in a new direction even if it wasn't exactly what I was hoping for.