Graham has written 52 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Deep Red

    Deep Red

    ★★★★½

    Hahahahahahahaha

  • Dressed to Kill

    Dressed to Kill

    ★★★★½

    Can’t defend this movie. 

    Even when I watch it at home I can smell the midnight vibe of the IFC Center 

    (Michael Cain double feature with Children of Men.)

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★½

    Prison. Conscription. Arrests. Riot police. 

    It about people who live under, against or within the nation-state. And the art, games, political actions, and food they create. And their connections to other people—all the minor and supporting characters. Their fight is against loneliness.  

    The state and the process of aging is the backdrop. Not fake France. 

    A movie about journalism like Jeffery Wright’s character is about food. It’s not.

  • Thief

    Thief

    ★★★★½

    Commentary with Michael Mann and James Caan—these dudes really mumble through it and only provide commentary here and there with factoids you can easily find elsewhere. Far from one of the better commentaries

  • Thief

    Thief

    ★★★★½

    That moment in heist movies when they unzip the empty duffel bags ready to load. Love that

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★½

    Can’t believe the original title was “A Story of Food”

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    A sock puppet said “private property is theft” 😭

  • Inherent Vice

    Inherent Vice

    ★★★★½

    4/20 rewatch

  • Boys State

    Boys State

    ★★★★½

    Do this. But all the boys get sexual consent training and wear a pregnancy suits for the week

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★½

    alcohol=bad.
    movie=good.

    do text message as silent-movie-dialogue-card more.

  • Moonstruck

    Moonstruck

    ★★★★½

    new movie just about Bobo, the waiter 

    can’t believe Pop/Cosmo didn’t get that Oscar

    Cher was hotter with the grey hair. I take it as a given that Nic Cage’s character is desirable only insofar as he’s hot, good in bed and owns a white scarf for his tux. 

    Just a fabulous final 10 minutes

    Mom kept saying she wouldn’t stay up for the whole movie, but stayed till the end. Dad had a shit eating grin on his face the whole time. He said, “better than any of your Oscar-nominated documentaries”

  • The Prestige

    The Prestige

    ★★★★½

    Borden is working class, Danton is basically landed aristocracy. This is a movie about sacrifice and the suffering you’re willing to endure for your obsession/art. Christian Bale is hot.