Graham has written 32 reviews for films rated ★★★ .

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★

    I had fun, sure

  • Submarine

    Submarine

    ★★★

    Smiled the whole time :)

  • DamNation

    DamNation

    ★★★

    I fucking hate how moralizing outdoorsy people get and the overemphasis on bro-y Navy SEAL stunts as political activism. But this is a good topic for a documentary and this might be the only one we get. It’s true, some dams are illegitimate, and I spent this whole movie waiting for them to make that case. While it does have some wonderful photography, there’s so much space to do more data visualizations and economics you seen in movies, like Ava DuVerney…

  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

    Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

    ★★★

    Pound for pound one of the most quotable movies per minute. High watermark of Bush-core cinema

  • The Talented Mr. Ripley

    The Talented Mr. Ripley

    ★★★

    The tempo is off. They forgot what movie they were making in the edit booth. All the acting, costume/production design and cinematography was locked in. But it should’ve zipped along, instead it weighed heavy.

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★

    Not a top 3 PTA for me. Beautiful photography and acting. But not much else. None of the thematic material around the relationships between business, land, family and religion is fully baked. PTA just doesn’t have much to say here. We as a society need to reevaluate this movie’s stature

  • Murder on the Orient Express

    Murder on the Orient Express

    ★★★

    Learned that a “pick me up” aka “amber moon” is a rag egg + whiskey + Tabasco morning-time cocktail

    Poirot has mustache pajamas

  • It's a Sin

    It's a Sin

    ★★★

    The spread of AIDS at that time *at that scale* among gay men didn’t happen because their mothers were homophobic lol

    Please go see 120 BPM (2017)

    A strong start (first 3 episodes) with good characters/acting and great story of friendship. But the ending (last 2 episodes) doesn't aspire for more than tear-jerk sentimentalism. This series fails to help us see the role political and corporate power played (when the Stephen Fry plot line was right there ready to be put to use). I never say “this series should be longer” but it should’ve been longer. 

    Still thinking about Colin and that Welsh accent

  • The Dig

    The Dig

    ★★★

    sexy dirt people

  • One Night in Miami...

    One Night in Miami...

    ★★★

    Oscar bait.

    Mom asked, “Is the whole movie going to be like this?”

  • Miracle on 34th Street

    Miracle on 34th Street

    ★★★

    too much courtroom nonsense, not enough workplace organizing

    fred gailey is manipulative. before the movie even starts, he’s inviting children alone into his apartment. doris walker was on path to raise a daughter with common sense, but brace yourself while fred tries to fix this working woman and teach her a lesson about faith in the face of evidence and lots of red flags 

    top-shelf kris kringle actor, the man has the right cheeks


    surprised this movie just isn’t visually interesting

  • Mank

    Mank

    ★★★

    second viewing: return of the mank


    mank should’ve been played by ben stiller doing a sad ben affleck bit