Graham has written 37 reviews for films rated ★★★½ .

  • Carlito's Way

    Carlito's Way

    ★★★½

    was not expecting this to be sentimental. haven’t ever seen someone ride an escalator like al pacino. and didn’t know you could take the amtrak from grand central to miami.

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★★½

    Help I showed this to pops and now my dad won’t stop talking like Adam Driver and Daniel Craig

  • 25th Hour

    25th Hour

    ★★★½

    Good cast, good directing, good period in history. Just wasn’t in this kind of a mood tonight.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★½

    It should be illegal to release and review Christmas movies in July

  • Total Recall

    Total Recall

    ★★★½

    We were shouting, “Make this man Governor!” the whole movie. 
    But yo, this was way too much shooting guns. Draining their magazines and my patience.

  • Anna Karenina

    Anna Karenina

    ★★★½

    Domhnall and Matthew make it worthwhile. But the rest of this feels like what high school theater kids thinks acting is. That said, I say the staged production style works.

  • The Croods: A New Age

    The Croods: A New Age

    ★★★½

    My sister rented a private theater for the pod for her kid’s 6th birthday. And this is the 3-star movie we saw in a rare 5-star VIP theater experience in 2020

  • The Insider

    The Insider

    ★★★½

    why does this feel like the cinematic equivalent of 1999 nu metal? 

    nice entry into the “get my blood boiling thinking about corporate power” genre 

    four stars for the marcuse name drop and minus half a star for another good movie tainted by bad southern accents

  • The Dark and the Wicked

    The Dark and the Wicked

    ★★★½

    personally not really into “traumatic loss and grief”-horror like hereditary and pet cemetery and now this. but the changeling and don’t look now both overcome the limitations

  • Poltergeist

    Poltergeist

    ★★★½

    Tobe Hooper locked-in that Spielbergian energy on this one 

    That stoner-mom looked good with her gray hair 

    Hard to watch this now and not notice how the early 1980s suburban aesthetics and missing kid plot-line set the template for Stranger Things season 1

  • Images

    Images

    ★★★½

    No clue what this one is “about”. Can’t say I loved it. But the interiors/landscapes are beautiful.

    Making me second guess my assumptions about what we mean when we characterize something as an “Altman movie”

  • The Way Back

    The Way Back

    ★★★½

    Parents loved it
    Weird seeing this for a second time since it was one of the last movies I saw in theaters in 2020