Graham has written 114 reviews for films during 2021.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    horny people doing everything except sex


    70mm Alamo Drafthouse Brooklyn

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    The embodiment of “a lot going on here”

  • Deep Red

    Deep Red

    ★★★★½

    Hahahahahahahaha

  • Dressed to Kill

    Dressed to Kill

    ★★★★½

    Can’t defend this movie. 

    Even when I watch it at home I can smell the midnight vibe of the IFC Center 

    (Michael Cain double feature with Children of Men.)

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★★

    Marichka really comes through with that boat. W

    Lost count of how many times I’ve seen this, but never noticed the mini plot line around Theo’s shoes

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★

    I had fun, sure

  • Maurice

    Maurice

    ★★★★

    a Merchant Ivory joint

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    Well well well if they didn’t give the Arrival guy a bigger budget

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★½

    Prison. Conscription. Arrests. Riot police. 

    It about people who live under, against or within the nation-state. And the art, games, political actions, and food they create. And their connections to other people—all the minor and supporting characters. Their fight is against loneliness.  

    The state and the process of aging is the backdrop. Not fake France. 

    A movie about journalism like Jeffery Wright’s character is about food. It’s not.

  • Peterloo

    Peterloo

    ★★★★★

    PETERLOO is the NASHVILLE of costume dramas

    A Bruegel painting come to life. This movie was misunderstood as a misfire when it came out. And pushed out of awards talk as soon as it had its festival premier. But it’s perfect on its own terms. 

    This movie should’ve started a genre revival. By now, there should have been a dozen more unwieldy historical movies with all crowds and no central character

  • Hope and Glory

    Hope and Glory

    ★★★★

    All the more special for having to send my dad to the library to rent it (because it’s not streaming) ahead of our trip to London. Because it’s recommended in, get this, the Lonely Planet guidebook as one of the five British films you should see and it was not only the one I hadn’t seen, but never heard of it.  

    Respect that it has no bother for plot. It really wandered, but I couldn’t help be won over by it by its charm.

  • Skyfall

    Skyfall

    I can’t believe this is directed by Kate Winslet’s ex-husband.

    Everyone in this house slowly walked out of the room during Skyfalll and then wandered back in for Albert Finney’s scene before agreeing to switch to Jeopardy.

    The movie is good enough. But all of them have the same plot: it’s just one thing after another