• Snake Eyes

    Snake Eyes

    ★★★★

    Stellar example of saying the title of the movie at the climactic scene moment

  • The Noel Diary

    The Noel Diary

    I watched this with motion smoothing on

  • Armageddon Time

    Armageddon Time

    ★★★

    I’m way less into this than yah’ll. But those big family dinners were something

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★

    That Christian girl subplot lol

  • Boomerang

    Boomerang

    ★★★★★

    This man is a genius

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    Romantic comedy

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★

    donkeys are low key goated when sadness is the vibe

  • TÁR

    TÁR

    I liked her apartment with the people next door better than her brutalist concrete home

  • Collateral

    Collateral

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It’s a good twist

  • Death Becomes Her

    Death Becomes Her

    ★★★

    Isabella Rossellini 🤌

  • Heat

    Heat

    ★★★★★

    kids these days dress like ponytail jon voight

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ★★★★★

    Rewatched while visiting LA and the opening shot is randomly a block from where I’m staying in Los Feliz